luty28

Suseł moręgowany

dodano: 28 lutego 2010 przez sylciar


W Polsce suseł moręgowany wyginął całkowicie na przełomie lat 70. i 80. XX w. Główną przyczyną wymierania susła w Polsce była likwidacja dużych obszarów pastwisk i ugorów, a także fragmentacja krajobrazu i przerwanie korytarzy ekologicznych. Na niektórych stanowiskach susły zostały wytępione w wyniku celowej działalności człowieka.

W roku 2004 do zoo w Poznaniu sprowadzono do hodowli w celu reintrodukcji pierwsze kilka susłów moręgowanych z ogrodu zoologicznego w Bernie w Szwajcarii (stado hodowlane pochodzi z Węgier), a następnie ok. 30 osobników odłowionych na lotnisku Budakeszi pod Budapesztem. W roku 2005 sprowadzono ok. 100 osobników odłowionych na międzynarodowym lotnisku Ferihegy w Budapeszcie, a w roku 2007 ok. 30 osobników pochodzacych z międzynarodowego lotniska w Bratysławie.

Część przywiezionych susłów i ich potomstwo jest wypuszczane na wolność. Pierwszym stanowiskiem reintrodukcji była łąka między Kamieniem Śląskim a Kamionkiem w województwie opolskim - tam najdłużej zachowała się silna populacja tego gatunku. Pierwszą grupę susłów wypuszczono w roku 2005, a kolejne w latach 2006 i 2007. Od roku 2006 na stanowisku tym obserwuje się potomstwo urodzone na wolności. W roku 2008 rozpoczęto reintrodukcję na kolejnym stanowisku - k. Trzcinicy Wołowskiej w województwie dolnośląskim.

Oba obecne obszary występowania susłów moręgowanych są chronione w ramach sieci Natura 2000.

Program przywracania susłów moręgowanych faunie Polski jest realizowany przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra", we współpracy ze Stowarzyszeniem Ochrony Przyrody BIOS w Opolu, Polskim Towarzystwem Przyjaciół Przyrody "pro Natura" we Wrocławiu i Ogrodami Zoologicznymi w Poznaniu i Opolu - gdzie prowadzone są hodowle ex situ. Sponsorami strategicznymi są UNDP SGP/GEF, Fundacja EkoFundusz oraz Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy